Válaszút elé érkezett olimpiai bronzérmesünk – Interjú!

2024. december 29. 06:04

A cselgáncsozó Tóth Krisztián élvezi a gyerekeivel töltött időt, de hamarosan döntenie kell: folytatja-e pályafutását. Beszélgetés a tatamin és a családdal szerzett élményekről, a legendás kézilabdaedző, Török Bódog közbenjárásáról, kertrongálásról, mocsárról és gyereknevelésről.

2024. december 29. 06:04
TÓTH Krisztián
P. Fülöp Gábor

Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

***

Az olimpiai ciklust lezárva leeresztett?

Nem azt mondanám, hogy leeresztettem, hanem hogy inkább kicsit kivárósan, átrágósan, elemzősen telt az elmúlt időszak. Merengek és töprengek azon, mi lesz a jövőmmel. Most a prioritások megcserélődtek, de valószínűleg vissza fognak állni a későbbiekben.

Jól értem, hogy a család került előtérbe?

Abszolút így van. Nagyon sokat tudok most foglalkozni a gyermekeimmel, ami az elmúlt években nem adatott meg – sajnos vagy nem, mert a sportoló élete ilyen. Hatéves a fiam, most lesz három a kislányom. Előbbit voltaképpen majdnem minden nap én vittem az elmúlt hónapokban, ami most egy nagyon közvetlen és kellemes élmény. 

Az egyébként hétköznapi történések jelentik a nagy eseményeket. A tokiói bronzérme után nem jutott be a legjobb 16 közé sem az idei olimpián. Rágódik még Párizson?

Los Angelesen?

Frappáns válasz. Már előre tekint, de csak le kell zárnia a múltat…

Nem nagyon rágódok rajta, és 

abban szinte biztos vagyok, hogy 2028-at már nem fogom tudni megcsinálni. Viszont 2025-ben itthon, Budapesten lesz a világbajnokság. A terveim között szerepel, hogy részt veszek rajta. 

Az a legnagyobb és legközelebbi esemény, amit szeretnék megcélozni. Az ottani eredményem, állapotom és motivációm függvényében fogjuk újratárgyalni a szakmai stábbal és az MTK vezetőségével a hogyan továbbot a karrieremben. 

TÓTH Krisztián;CRET, Alex
Tóth Krisztián (fehérben) a román Alex Cret ellen küzd a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi cselgáncstornája 90 kg-os súlycsoportjának selejtező körében a párizsi Mars-mező Arénában 2024. július 31-én. A magyar cselgáncsozó kikapott, így kiesett a versenyből.
MTI/Kovács Tamás

A visszavonuláson gondolkodik?

Ha esetleg a versenysportnak vége, akkor is részben, vagy teljes egészében a sport közelében szeretnék maradni. De ezt majd meglátjuk a vb után.

Májusban lesz 31 éves, komoly kontaktsportot űz. Milyen állapotban van?

Összességében nincsenek nagyobb egészségügyi problémáim. Egyedül a vállam fájdogál, amit még 2016-ban a riói olimpia után műtöttek meg. Meg azért érzi az ember, hogy több évtized óta kontaktsportban szerepel és folyamatosan megméreti magát. Panaszkodni nem nagyon szeretnék. Érzem azt, hogy a végét rugdosom az élsportoló karrieremnek, de még nem temetném el magam. 

Ugorjunk vissza egy nagyot az időben. Igaz, hogy a legendás kézilabdaedző, Török Bódog ajánlotta be a cselgáncsozóknak?

Igaz. A szomszédunk volt, velünk szemben feljebb lakott. Bogyi bácsi imádott kertészkedni, én pedig annak a híve voltam, hogy mindent tönkre kell tenni. 

Az orgonafa ágának letörésétől kezdve a virágok kiásásán át a kerítésen végig mászásig nálam minden előfordult a repertoárban.

Miután a Stefánia úton laktunk, közel a Csanádi Árpád Sportiskolához, azt javasolta, hogy mindenképpen valamilyen sportban vezessem le az energiáimat. Így kerültem az iskolába és a KSI-be is, teljesen véletlenszerűen kezdtem el dzsúdózni, amelyet már mintegy 25 éve űzök. 

Hatévesen kezdte. Mást ki sem próbált?

Nem. Ahogy kezdtem az iskolát, úgy a sportot is. Nem gondolom, hogy rosszul döntöttem volna. Tetszett a társaság, és az, hogy állandó versenyhelyzetek voltak az edzéseken. Akár foci gumilabdával vagy éppen küzdelem során. Csúnyán fogalmazok, és ne értsék félre: beleragadtam abba a mocsárba, egyszerűen ottragadtam. Az idő múlásával pedig az energialevezetésből az lett, hogy ki akartam jutni egy olimpiára. 

TÓTH Krisztián
A győztes Tóth Krisztián az orosz Mihail Igolnyikov elleni küzdelem után a férfi cselgáncsozók 90 kilogrammos súlycsoportjának bronzmérkőzésén a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Nippon Budokan arénában 2021. július 28-án. Tóth Krisztián bronzérmes.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Rióban talán pont nekem is nyilatkozta, hogy összenyomta az öt karika súlya. Tokióban aztán éppen az édesapja születésnapján nyerte meg a bronzmérkőzését az olimpián. Esetleg más nagy sikere jut az eszébe elsőre?

Egyáltalán nem jut eszembe más a karrieremből. Ugyanakkor 

egyenrangúvá tenném azt az olimpiai éremszerzést a gyermekeim születésének napjával. Kaotikus, egyben katartikus érzésEK voltAK akkor bennem.

Amelyek nem csökkennek, és szerintem nem is fognak – az idő múlásával sem. Akármennyi por fog kerülni arra a 2021-es évre, nem fog semennyit veszíteni a fényéből. Egy csoda volt! Ahogy akkor is nyilatkoztam, az volt életem egyik legszuperebb napja. Az eredménytől függetlenül állítom – nyilván a bronzérem azért megédesítette –, és a helyosztó előtt is azt mondtam: elégedett vagyok, jól érzem magam, ami kevésszer adatott meg a pályafutásom során.

Pedig 2014-ben világbajnoki ezüstéremmel robbant be a világelitbe, később Európa-bajnoki dobogós helyezésekkel bizonyított, egészen 2018-ig, majdnem két évtizeden át KSI-színekben. Mit üzenne a mai gyerekeknek?

Közhely, de én úgy gondolom, hogy ez az, amit egy felnőtt sportoló közvetíthet a gyermekek felé: rengeteg kitartást és sok sikert kívánok nekik az életben! Nem kizárólag a sportban, hanem úgy összességében. Ugyanazt tudom tanácsolni a szülőknek, mint amit én a saját gyermekeim révén szeretnék elérni, hogy fejlesszenek értékes és a társadalmat segítő embereket! Akkor mindenki elégedett lehet.

A sajátjait merre tereli a sportban?

A fiam nyilvánvalóan dzsúdózik, ám én nem az a fajta szülő vagyok, aki foggal-körömmel ragaszkodik ahhoz, hogy a gyermekéből cselgáncsozó és élsportoló legyen. Mindig ezzel viccelődök, és félig-meddig komolyan is gondolom: ha a fiam kiváló szakember lesz, például burkoló, akkor is elégedett leszek vele. Nekem az a lényeg, hogy találja meg a helyét az életben, és én már boldog leszek.

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

 

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Töki
2024. december 29. 08:19
Nagyon jól gondolkodik!!! Hát igen, ez a sport!!!
rugbista
2024. december 29. 07:46
Ha abbahagyja, jöjjön vissza rögbizni a Bulldogokhoz! Szeretettel várjuk! Még 40 évesen is játszhat ebben a remek amatőr sportban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!